You are currently viewing Korteriühistu raamatupidamine telli professionaalidelt

Korteriühistu raamatupidamine telli professionaalidelt

Korteriühistu raamatupidamine ei tähenda ainult üks kord aastas majandusaasta aruande koostamist!

Nii nagu korteriühistu ostab sisse remondi- ja majahoidjateenuse, tasub mõelda ka isetegemise või palgatud  raamatupidaja asemel raamatupidamisteenuse kasutamisele.

Põhjuseid on kaks – esiteks tähendab korteriühistu raamatupidamine enamat kui lihtsalt Excelis tabelite täitmist ja selline isetegemine võib ühistule hiljem kalliks maksma minna. Teiseks on teenuse tarbimine töötaja  palkamisest soodsam.

“Korteriühistu raamatupidamiseteenuseta ei saa ükski ühistu hakkama ja aeg on näidanud, et isetegemine võib hiljem suuri probleeme tekitada. Eeskätt on mure kohe majas, kui seni raamatupidaja tööd teinud juhatuse liige peaks koostöö lõpetama ning annab üle puudulikud dokumendid,” ütleb korteriühistutele haldus- ja raamatupidamiseteenust pakkuva Alliku Haldus OÜ juhataja Heino Juurikas.

“Need puudujäägid ei pruugi olla sugugi pahatahtlikud ja võivad tekkida ka teadmatusest ja kogenematusest. Inimesel, kes ei ole raamatupidajaks õppinud ega koolita end sel alal pidevalt, ei saagi olla kõiki teadmisi seadustest ja nende muudatustest.”

Alliku Halduse poole on pöördunud üksjagu kortermaju, kus tuleb just eelmainitud põhjustel raamatupidamine sisuliselt mitu aastat järele teha. Samas on aga korteriühistu raamatupidamine kohustuslik kõigile korteriühistutele ja selle korraldamise eest vastutab ühistu juhatus.

“Korteriühistu raamatupidamine ei tähenda ainult üks kord aastas majandusaasta aruande koostamist, vaid eeldab ka korteriomanikele arvete koostamist ja esitamist, samuti laekumiste üle arvestuse pidamist, tehingute kajastamist raamatupidamisprogrammis, vajadusel töötasude arvestamist, tööjõumaksude deklareerimist, nende tasumist ja palju muud,” loetleb Juurikas. Ta lisab, et kui ühistu isegi kasutab palgalist raamatupidajat, on teenuse tellimine kindlasti soodsam, sest ühistu ei pea maksma enam igakuist töötasu ja riigile sellega kaasnevaid makse, otsima asendust puhkuste või haiguste ajal. “Samuti kaob ära kahtlus, kas raamatupidaja on piisavalt pädev, sest näiteks meie raamatupidamisteenuse pakkujana koolitame oma inimesi pidevalt ja vastavalt vajadusele. Kuna meie peamised kliendid on korteriühistud, teame korteriühistute puhul väga hästi nende kitsaskohti ja arendus parema teeninduse nimel käib pidevalt.”

Tellides teenuse Alliku Haldus OÜ-st, saab korteriühistu juhatus kontaktisiku, kellelt saab alati tuge ja nõu küsida. On mõistetav, et juhatus ei pea olema igas valdkonnas spetsialist, ent samas on neil raamatupidajaga sama raamatupidamisprogrammi jagades igal ajahetkel olemas ülevaade arvete laekumistest, saldodest, näitudest, kuludest, Maksu- ja Tolliameti deklaratsioonidest ning majandusaasta aruannetest.

Korteriühistu tähendab kogukonda, kus ühte teenust tellib terve majatäis inimesi

Lisaks raamatupidamisteenusele pakub Alliku Haldus korteriühistutele ka haldusteenust. “Haldusteenus on nii ühistu juhatuse kui ka liikmete jaoks mugavusteenus, kuna kõik päringud ja kaebused esitatakse üldjuhul otse haldusfirmale.
Korteriühistu haldusteenus hõlmab endas vajadusel üldkoosoleku korraldamise ja vormistamise, võlglastega suhtlemise, põhikirja tõlgendamise, sisereglemendi loomise ning pädeva hooldusmeistri leidmisega,” selgitab Juurikas. “Meie peamisi eeliseid on, et vastame klientide küsimustele väga kiiresti ehk esimesel võimalusel.”

Artikkel ilmus Eesti Päevalehe korteriühistute eriväljaandes 2021 aasta septembris.